Βάλε στόχο το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στα αστέρια.
Κανένας δεν αξίζει τα δάκρυά σου, αλλά όποιος και να τα άξιζε, δεν θα σε έκανε να κλάψεις.
Ο ανώτερος άνθρωπος είναι σκληρός με τον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος είναι σκληρός με τους άλλους. Κομφούκιος
Αυτός που αγωνίζεται μπορεί να χάσει, όμως αυτός που δεν αγωνίζεται ήδη έχει χάσει. Μπέρτολτ Μπρεχτ
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα. Dr. Thomas Fuller
Κανείς δεν είναι ικανοποιημένος από την τύχη του, ακόμα κι αν είναι η καλύτερη. Και κανείς δεν είναι δυσαρεστημένος απ’ το μυαλό του, ακόμα κι αν είναι το χειρότερο. Baltasar Gracian
Η υπερβολική λύπη γελάει. Η υπερβολική χαρά κλαίει. Γουίλιαμ Μπλέικ
Όταν το σκοτάδι είναι βαθύ, μπορείς να δεις τ’ αστέρια. Charles Austin Beard
Ο Κολόμβος όταν ξεκίνησε, δεν ήξερε που πήγαινε και όταν έφτασε, δεν ήξερε πού βρισκόταν. Ουίνστον Τσώρτσιλ
Το να μην κάνεις τίποτα είναι η ευτυχία των παιδιών και η δυστυχία των γέρων. Βίκτωρ Ουγκώ

Home Εκδηλώσεις Θεατρική παράσταση 2012

Θεατρική παράσταση 2012

Φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας ανεβάζει τη θεατρική παράσταση «Θεσμοφοριάζουσες» του Αριστοφάνη. Με πολλή δουλειά και μεράκι μαθητές και από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας ετοίμασαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς και μάλιστα εκτός των διδακτικών ωρών με συναντήσεις τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα την ξεκαρδιστική αυτή κωμωδία.

Τα παιδιά που συμμετέχουν προτίμησαν να επιλέξουν έναν πολύ πιο δημιουργικό τρόπο για να γεμίσουν τον ελεύθερο χρόνο τους. Πρόκειται για μια ομάδα με παράδοση, αφού οι καθηγητές του σχολείου Γιάννης Σαββίδης και Ειρήνη Σταμοπούλου ασχολούνται με τη θεατρική παιδεία των μαθητών τα τελευταία δώδεκα χρόνια, έχοντας αποσπάσει αρκετά βραβεία. «Τα παιδιά περνάνε καλά, γι? αυτό έρχονται. Να φανταστείτε, υπάρχει μαθητής της τρίτης λυκείου, που αν και πιεσμένος χρονικά, προτιμά να έρχεται στις πρόβες, παρά να βγαίνει έξω. Θεωρούμε ότι τα παιδιά δεν χρειάζονται μόνο τα κλασικά μαθήματα. Χρειάζονται και τον πολιτισμό, γιατί αυτός τους δένει και τους διαπαιδαγωγεί», ανέφερε ο κ. Σαββίδης. Τη διασκευή, τη σκηνοθεσία και τα κοστούμια της παράστασης, την οποία ενίσχυσε οικονομικά ο σύλλογος γονέων, έκανε η Χριστίνα Σαββίδου, ενώ τα σκηνικά και τη μουσική επιμέλεια ανήκουν στον Μιχάλη Κιτρίδη.

Η θεατρική μας ομάδα απέσπασε πολύ θετικές κριτικές, καθώς οι μαθητές αν και ερασιτέχνες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό επάνω στο θεατρικό σανίδι.

Μετά το Κιλκίς, την Πολίχνη και τις Συκιές, οι μαθητές θα ανεβάσουν την Παρασκευή τη θεατρική παράσταση «Θεσμοφοριάζουσες» του Αριστοφάνη σε μετάφραση Τάσου Ρούσσου στο Πολιτιστικό Κέντρο Σταυρούπολης «Χρήστος Τσακίρης» (8.30 μ.μ.).

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ:

Οι Θεσμοφοριάζουσες είναι κωμωδία του Αριστοφάνη, που έγραψε και παρουσίασε το 411 π.Χ. πιθανότατα στα Μεγάλα Διονύσια. Είναι μια σάτιρα στο πρόσωπο και τα έργα του Ευριπίδη. Εκμεταλλευόμενος την αντιπάθεια του αρχαίου τραγικού για τις γυναίκες, τον παρουσιάζει να συγκρούεται με αυτές κατά τη διάρκεια της μεγάλης τους γιορτής, των Θεσμοφορίων. Θεωρείται ένα από τα καλύτερά του έργα και παρουσιάστηκε την ίδια χρονιά με μια άλλη γνωστή κωμωδία του, τη Λυσιστράτη.

Τα Θεσμοφόρια γιορτάζονταν αποκλειστικά από τις γυναίκες της Αρχαίας Αθήνας, όπου μάλιστα είχαν και την ευκαιρία να συζητούν και να λύνουν διάφορα θέματα που τις απασχολούσαν. Αυτή τη φορά κατηγορούν τον Ευριπίδη, ότι στις τραγωδίες του καταφέρεται εναντίον τους και θέλουν να τον εξοντώσουν. Ο συγγενής του Ευριπίδη, Μνησίλοχος, μεταμφιεσμένος σε γυναίκα πηγαίνει στη γιορτή να τον υποστηρίξει, αλλά αποκαλύπτεται και συλλαμβάνεται. Ο Ευριπίδης μηχανεύεται διάφορους τρόπους να τον σώσει?

Για να δείτε τις φωτογραφίες πατήστε στην εικόνα