1 ΚΡΙ ΚΡΙΤην Τετάρτη, 27/3/2024, μαθητές της Γ’ τάξης του Λυκείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Παγωτού-Θεματικό Πάρκο της γαλακτοβιομηχανίας ΚΡΙ-ΚΡΙ, που βρίσκεται στις Σέρρες.

Το Θεματικό Πάρκο και Μουσείο Παγωτού είναι ένα σύγχρονο Θεματικό Πάρκο με εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα, που δημιουργήθηκε από τη βιομηχανία γάλακτος ΚΡΙ-ΚΡΙ με σκοπό να γνωρίσουμε την ιστορία του ελληνικού παγωτού.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν σε έξι διαφορετικές αίθουσες, ταξιδεύοντας στον χρόνο, ανακαλύπτοντας την ιστορία και τα μυστικά του παγωτού, πληροφορήθηκαν για την επιχείρηση ΚΡΙ ΚΡΙ, ενώ στο τέλος είχαν την ευκαιρία να παρασκευάσουν και να δοκιμάσουν τη δική τους αγαπημένη γεύση στο εργαστήρι παγωτού.

Η ξενάγηση έγινε με βιοματικό τρόπο, ήταν εντυπωσιακή και οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και διασκέδασαν.

Συνοδοί καθηγητές ήταν: κ. Μητσοπούλου Θεοδώρα, κ. Κετάνη Χρύσα, κ. Τσαρούχα Παναγιώτα

3 ΚΡΙ ΚΡΙ5 ΚΡΙ ΚΡΙ9 ΚΡΙ ΚΡΙ